Górskie Wędrówki Górskie Wędrówki 6 dni, od 930 zł/os
Weekend SPA Weekend SPA 3 dni, od 545 zł/os
Romantyczny weekend Romantyczny weekend 3 dni, od 530 zł/os
Kochani Rodzice Kochani Rodzice 4 dni, od 680 zł/os
OBIEKT POLECANY W
Hotel Greno
Hotel Greno
Olimpijska 2
Karpacz, 58-540
Polska
Tel. 75 76 93 715
Email:
prev next

Wpis opublikowany 21.09.2015


W góry czy nad morze?

W trakcie planowania wakacji, niemal zawsze pojawia się pytanie – pojechać nad morze, czy może wybrać góry? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, zaś ostateczna decyzja zazwyczaj jest wynikiem indywidualnych preferencji bądź możliwości finansowych, ewentualnie odległości. Mieszkając na południu Polski, wyjazd w góry będzie zdecydowanie prostszą w realizacji wyprawą, niż wycieczka na drugi koniec kraju, by odwiedzić morze.

Niektórzy preferują góry, aktywny wypoczynek na szlakach, inni bez wahania postawią na morze i „byczenie” się na plaży. Są to osobiste preferencje, które nie podlegają dyskusji. Jednak wyzbywając się emocji, przekonań i upodobań, wybór nie byłby już tak oczywisty. Rozłóżmy go na czynniki pierwsze i postarajmy się znaleźć odpowiedź na postawione w tytule pytanie.

Zalety górskich wycieczek

Miłośnicy gór, wśród największych plusów wyjazdów w ukochane miejsca, wymieniają przede wszystkim możliwość zdobywania kolejnych szczytów, pokonywania swoich słabości, dbania o kondycję. Góry uczą pokory, są doskonałym sprawdzianem umiejętności, często zdobywanych przez długie lata. Wymagają przyzwyczajenia się do sporego wysiłku, obciążają mięśnie i stawy wzmacniając je, pomagają zahartować organizm, gdyż klimat górski jest ostrzejszy od morskiego.

Również lekarze polecają wycieczki w góry. Nagłe zmiany temperatury, suche powietrze czy wahania ciśnienia pozytywnie wpływają na układ immunologiczny. Jednak nie wszyscy równie dobrze reagują na górski klimat – dla niektórych osób może być źródłem bólów głowy czy osłabienia.

Osoby, które bez wahania wybierają góry, zazwyczaj są zwolennikami aktywnego wypoczynku. Nie interesuje ich bezczynne leżenie brzuchem do góry. Wolą się zmęczyć na szlaku, w ten sposób serwując swoim oczom niebywałe wrażenia wizualne.

Miłośnicy gór to również zwolennicy spokoju. Od nadmorskiego zgiełku i hałasu, wolą uciec do cichego lasu czy na łąkę, a jeśli poczują potrzebę obcowania z ludźmi, zejdą ze szczytów do schroniska czy jednej z górskich miejscowości, gdzie pewnością spotkają inne osoby.

Morskie atrakcje

Zwolenników wyjazdów nad morze nie brakuje. Ponad połowa Polaków deklaruje, że wybiera duże zbiorniki wodne. W czym tkwi ich piękno?

Morze kojarzy się przede wszystkim z relaksem, regeneracją sił, biernym odpoczynkiem. Ludzie zmęczeni codziennymi obowiązkami, stresującą pracą, często fizyczną, pragną zmian. Właśnie wypoczynek na plaży, kąpiel w ciepłej wodzie jest odpowiedzią na ich potrzeby. Przy okazji dbają o swoją odporność, dzięki czystemu i świeżemu powietrzu serwują swoisty balsam na płuca, dotleniają i nawilżają organizm.

A zwycięzcą jest...

Jak widać na powyższych przykładach, zarówno zwolennicy górskich podróży, jak i nadmorskiego wypoczynku, mają swoje racje. Nie ma możliwości by wybrać "właściwsze", dlatego lepiej kierować się osobistymi preferencjami, niż na chłodno podchodzić do sprawy. W końcu urlop powinien zapewnić radość i zadowolenie, a nie być wynikim racjonalnego wyboru.

Zaś osobom, które nie potrafią zdecydować, czy wolą wycieczki po szlakach, czy taplanie się w wodzie, polecamy hotele z basenem w górach. To jedyny sposób, by zostając w Polsce, mieć wszystko czego się pragnie. I taką opcję szczerze polecamy!

Content
<PoprzedniNastępny>
Maj 2015
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031