Górskie Wędrówki Górskie Wędrówki 6 dni, od 930 zł/os
Weekend SPA Weekend SPA 3 dni, od 545 zł/os
Romantyczny weekend Romantyczny weekend 3 dni, od 530 zł/os
Kochani Rodzice Kochani Rodzice 4 dni, od 680 zł/os
OBIEKT POLECANY W
Hotel Greno
Hotel Greno
Olimpijska 2
Karpacz, 58-540
Polska
Tel. 75 76 93 715
Email:
prev next

Wpis opublikowany 06.04.2016


Drewniany symbol Karpacza

Karpacz, Jelenia Góra, Szklarska Poręba – każdy, kto odwiedzi górski region Dolnego Śląska powinien koniecznie zaznaczyć na swojej turystycznej mapie świątynię Wang. Wiele osób może zastanawiać, skąd ta 800-letnia perełka nordyckiej architektury wzięła się w Karkonoszach. Kto ją zbudował i jakie tajemnice w sobie skrywa?

Kościół, który przebył cały kraj

Drewniane świątynie były w średniowiecznej Skandynawii niezwykle popularne. Wiązało się to przede wszystkim z dostępnością tego materiału – kiedy budynek zaczynał niszczeć, ścinano kilka drzew i wznoszono nowy. Jeden ze wspomnianych niszczejących kościołów wpadł w oko ówczesnemu królowi pruskiemu, Fryderykowi Wilhelmowi IV. Spodobał mu się tak bardzo, że postanowił go kupić i przewieźć z leżącej nad jeziorem Vangsmjosa miejscowości Vang w okolice Berlina. Niemałym nakładem środków świątynię rozebrano, zaś części dokładnie skatalogowano i załadowano na pokład statku.

Świątyni było jednak pisane coś zupełnie innego. Hrabina Fryderyka Von Reden, piastująca urząd w Bukowcu koło Kowar, wystosowała do króla prośbę o świątynię przeznaczoną dla miejscowych ewangelików. Po krótkich namowach zgodził się on ofiarować tamtejszej społeczności świeżo nabyty kościółek, który niezwłocznie przeniesiono ze statku na wozy i drogą lądową przetransportowano do Karpacza. Uroczyste otwarcie oraz poświęcenie budynku miało miejsce w roku 1844, dokładnie 28 lipca.

Unikat na europejską skalę

Świątynia Wang jest jednym z trzydziestu tego typu obiektów na świecie, dlatego jej wartość jest dziś trudna do przecenienia. Tym bardziej, że obecnie znajduje się prawie 1300 kilometrów od miejsca, w którym ją oryginalnie wzniesiono.

Zbudowana z norweskiej sosny (na wzór używanych przez wikingów łodzi) jest pełna regionalnych symboli, w unikalny sposób łączących tradycję pogańską oraz chrześcijańską. Całości dopełniają niezliczone runy oraz płaskorzeźby.

Sporą ciekawostką jest technika wykonania budynku, wykorzystująca łączenia bez użycia gwoździ oraz innych elementów metalowych. Świątynia Wang jest bowiem w całości zbudowana z drewna.

Symbol z innej kultury

Mimo iż kościółek wywodzi się z innego kraju, innych czasów i kompletnie odmiennej kultury, zdążył na stałe wpisać się w krajobraz Karpacza. Wang stanowi jedną z największych atrakcji regionu – mimo iż od niemal 200 lat pełni funkcję katolickiej świątyni, stanowi wielki skarb dla antropologów oraz miłośników nordyckiej mitologii. Wręcz nie wypada jej nie odwiedzić, będąc w okolicy.

Content
<PoprzedniNastępny>
Maj 2015
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031