Górskie Wędrówki Górskie Wędrówki 6 dni, od 930 zł/os
Weekend SPA Weekend SPA 3 dni, od 545 zł/os
Romantyczny weekend Romantyczny weekend 3 dni, od 530 zł/os
Kochani Rodzice Kochani Rodzice 4 dni, od 680 zł/os
OBIEKT POLECANY W
Hotel Greno
Hotel Greno
Olimpijska 2
Karpacz, 58-540
Polska
Tel. 75 76 93 715
Email:
prev next

Wpis opublikowany 16.09.2015


Co warto zobaczyć w Karpaczu? Część III

Przed nami trzecia część cyklu, w którym prezentujemy, że hotele w Karpaczu to nie jedyne atrakcje w miejscowości położonej w dolinie rzeki Łomnicy. Te największe kryją się na szlakach turystycznych, wysoko w górach.

Jak dotychczas, odwiedziliśmy Śnieżkę, malowniczo położone Schronisko PTTK Samotnia, zobaczyliśmy wyjątkową Świątynie Wang, na własnej skórze doświadczyliśmy anomalii grawitacyjnej, a także zaczerpnęliśmy mnóstwa emocji, zjeżdżając na torze Kolorowa. Co dziś nas czeka? Będzie równie ciekawie. Zapraszamy na wycieczkę!

Pielgrzymy

Po dniu względnego odpoczynku, warto rozruszać nogi i ponownie wybrać się wysoko w góry. Tym razem odwiedzimy największą grupę skalną w Karkonoszach. Pielgrzymy, bo o nich mowa, leżą we wschodniej części Śląskiego Grzbietu na wysokości 1204 m n.p.m.

Skąd wzięła się ich niebanalna nazwa? Każdy, kto zapragnie je zobaczyć, z pewnością sam pozna odpowiedź. Chodzi o wygląd – z daleka przypominają wędrowców.

Pielgrzymy to skały granitowe - łącznie trzy duże grupy i kilka mniejszych. Pozbawione barierek ochronnych, stanowią spore wyzwanie dla podróżników, będąc zarezerwowanymi jedynie dla najodważniejszych. Tych nie brakuje, czemu zresztą nie ma się co dziwić. Widok jaki zapewniają ze szczytu, w pełni rekompensuje podjęte ryzyko.

Najwygodniejsza droga do Pielgrzymów wiedzie przez Świątynię Wang, którą odwiedziliśmy w poprzedniej części cyklu. Stamtąd wystarczy przejść przez Polanę, a następnie zielonym szlakiem przespacerować się przez Kocioł Smogorni. Krótsza trasa wiedzie szlakiem żółtym, od strony Słonecznika.

Tam, gdzie spotykały się kruki

W dzielnicy Wilcza Poręba, nad Potokiem Płomnica, rozciąga się charakterystyczny ciąg skał. Szczególnie atrakcyjne dla miłośników wspinaczki górskiej, stanowią atrakcyjny punkt widokowy. Są idealnym miejsce na relaksujący spacer po miejscu w pełni ukształtowanym przez przyrodę. Krucze Skały stworzone są bowiem z granitogejsu, a także innych minerałów – turmalinów, ametystów czy szafirów. Inną ciekawostką dotyczącą tego miejsca są XIX-wieczne sztolnie, będące wynikiem eksploatacji wyżej wymienionych darów natury.

Aby docenić wartość tego miejsca, warto zapoznać się z jego legendą. Otóż historia Kruczych Skał zaczyna się dawno, dawno temu, gdy dwóch braci – chciwy i bogaty oraz uczciwy i pracowity – łączą swoje losy. Ten pierwszy przekazuje drugiemu, żyjącemu w coraz większej biedzie, woreczek mąki. W zamian żąda oczu, które dostaje. W wyniku tego, ślepy brat udaje się do lasu, gdzie rozpoczyna nowe życie. Siedząc nad wodą Niedźwiady, słyszy dziwną rozmowę. Okazuje się, że to głos sów, które mówią między innymi o uzdrawiającej mocy wody z potoku oraz skarbach. Ślepiec korzysta z sowich wskazówek, odzyskuje wzrok i zdobywa bogactwa. Chciwy człowiek, obserwując sytuację, odkrywa sekret powodzenia i sam się oślepia, chcąc powtórzyć sytuację brata. Jednak nie trafia na sowy, lecz kruki rozmawiające o tym, jak ukarać chciwego człowieka z Karpacza, który oślepił własną rodzinę. Chciwiec, usłyszawszy rozmowę próbuje uciec, jednak zostaje zaatakowany przez ptaki, które rozrywają go na strzępy. Stąd właśnie wzięła się nazwa skał nad Niedźwiadą...

Content
<PoprzedniNastępny>
Maj 2015
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031